Assignment, economics, Microeconomics

Assignment Help:
In the table below are given the output (X), T.C., and Price for a firm. Complete the following table, and then answer the questions at the bottom of the table.
 
X T.C P=A.R.=52, T.R, A.T.C, M.C, M.R, Profit
0      72
1      90
2     112
3     138
4     168  
5      202
6      240
7      282
8      328
9      378
10    432

A. The profit maximization level of output (PMS) for a price of $52 is __________units of output with a (profit/loss) _______ of $ ________



B. At various prices below, indicate the Quantity Supplied and its corresponding Profit or Loss (exact amount)

Price Quantity Supplied Profit or Loss (exact)

54
46
42
38
34
26

Monopoly Problem

Mark Cherry and Eric Jones jointly patented a method for manufacturing Adam Smith bobble head dolls. The plan is for a very limited production run. They investigate the potential market for this unique novelty and find their sales and total cost schedules to be as follows: (The costs include a licensing fee to the estate of Adam Smith)

Sales Unit Price Total Cost
0 200 140
1 180 170
2 160 200
3 140 220
4 120 250
5 100 300
6 80 380

A) Calculate their TR, MR, ATC, MC and profit/loss schedules

B) Determine the equilibrium price, equilibrium output, unit profit, and total profit at the equilibrium point for these ingenious entrepreneurs.





42 __________ ________



38 __________ ________



34 __________ ________



26

Related Discussions:- Assignment, economics

Linear break even analysis, what do you understand by linear break-even poi...

what do you understand by linear break-even point? in what way is it useful in managerial economics? what are the assumptions underlying the analysis?

Chemistry project help, I have a chemistry project which is title: "combati...

I have a chemistry project which is title: "combating desertification" so I have to come up with a practical solution to stop desertification or limit the spreading of deserts.. Is

Wave theory , what is the energy of violet light with a frequency =7.50 x 1...

what is the energy of violet light with a frequency =7.50 x 10 to the 14 s-1

Multiplnat monopoly, P=140-4Q mc1=20+30q for plant 1 mc2=80+10q for plant 2...

P=140-4Q mc1=20+30q for plant 1 mc2=80+10q for plant 2 how many units should be produced by plant 1 and plant 2 to maximise profit for this monopoly?

Atoms and molecules, who proposed the law of chemical combinations?

who proposed the law of chemical combinations?

#question.Question: Answer all parts (a, Consider the following insurance m...

Consider the following insurance market. There are two states of the world, B and G, and two types of consumers, H and L, who have probabilities pH =0.5 and pL =0.25 (high and low

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd