Allocate joint production costs to each product, Cost Accounting

Assignment Help:

Bubble Corporation manufactures two products, I and II, from a joint process. A single production costs $4,000 and results in 100 units of I and 400 units of II. To be ready for sale, both products must be processed further, incurring separable costs of $1 per unit for I and $2 per unit for II. The market price for Product I is $20 and for Product II is $15.
Required:
1. Allocate joint production costs to each product using the physical units method.
2. Allocate joint production costs to each product using the net realizable value method.
3. Allocate joint production costs to each product using the constant gross margin percentage method.


Related Discussions:- Allocate joint production costs to each product

Standard cost and standard costing, Standard Cost and Standard Costing ...

Standard Cost and Standard Costing To effectively control the costs of a certain organization, we require a yard stick to measure the real performance against. Traditionally,

Cost components, Cost Components Companies which manufacture a product ...

Cost Components Companies which manufacture a product face an elaborated set of accounting issues. Additionally the usual accounting matters related with selling and administra

Concept of cost, explain fully the concept of the cost.how does cost accoun...

explain fully the concept of the cost.how does cost accounting contribute to the effective and efficent management of an industrial established?

Budget Presentation for Management, 1) Please elaborate on the attached per...

1) Please elaborate on the attached performance report by preparing a presentation to "management" which incorporates the information presented in the performance report. Present t

Developing and insight into labour and material variance, Developing and In...

Developing and Insight into Labour and Material Variance The calculation of labour and material variances is not sufficient; we require knowing how the variance could have typ

Prepare the entry to assign factory labor to production, The gross earnings...

The gross earnings of the factory workers for Vargas Company during the month of January are $66,000. The employer's payroll taxes for the factory payroll are 8,000. The fringe ben

The actual price per pound of the direct material purchsed ?, A co has a st...

A co has a standard costing system. the following are avaiable for september: actual quantity of direct materials purchased and used: 20,000 pounds Standard price of direct mater

Determine the total after-tax annual cost, What is the total after-tax annu...

What is the total after-tax annual cost of a machine producing bolts with a first cost of $45,000 and operating and maintenance costs of $0.22 per unit per day? It will be sold for

Direct material usage variance, Direct Material Usage Variance Refers ...

Direct Material Usage Variance Refers to the difference among the actual quantity utilized and the standard quantity particular for the actual production, all valued at the st

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd