Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Average costing method has the following main advantages:
1.It is a realistic costing method useful to management in analyzing operating results and appraising future production.
2.It minimizes the effect of unusually high or low materials prices, thereby making possible more stable cost estimates for future work.
3.It is practical and less expensive perpetual inventory system.
The average costing method divides the total cost of all materials of a particular class by the number of units on hand to find the average price. The cost of new invoices are added to the total in the balance column; the units are added to the existing quantity; and the new total cost is divided by the new quantity to arrive at the new average cost. Materials are issued at the established average cost until a new purchase is recorded. Although a new average cost may be computed when materials are returned to vendors and when excess issues are returned to the storeroom, for practical purposes, it seems sufficient to reduce or increase the total quantity and cost, allowing the unit price to remain unchanged. When a new purchase is made and a new average is computed, the discrepancy created by the returns will be absorbed.
Single Limiting Factor Where a single limiting factor exists for the decision making sequence may be implemented given as:- - Compute the contribution per unit of limiting
Determine the Incremental Cost A company currently makes a component that has the given unit cost structure Direct Material Shs. 100
an application of marginal costing
Loring Company had the following data for the month: Variable costs per unit: Direct Materials $4 Direct Labor 3.20 Variable Overhead 1 Variable selling expense 0.40 Fixed Ov
The follow data relates to year 20XX for Plano Manufacturing Company: Units produced - 2,000 Units sold - 1,800 Selling price - $200 / per unit Direct material costs - $80,000 Dire
prepare an overhead analysis sheet
Changes in Product Mix A change in product mix in which individual products have different contribution will contain different contribution. Sales ratio will conclude in a cha
Functional Classification of Costs Beneath this classification, costs are classified according to the function they execute in an organization. Costs can functionally be clas
explain advantages of marginal costing
Reef Office Supplies is interested in estimating the cost involved in hiring new employees. The following information is available regarding the costs of operating the Human Resour
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd