what are the flexible budget formula, Cost Accounting

Assignment Help:

Question:

Timothy Ltd uses a flexible budget for overhead costs. The company expects to produce 40,000 units of the product it manufactures. Each unit requires 0.40 direct labour hours. The cost formulas for each of the four overhead items (where X is measured in direct labour hours) are as follows:

Cost item:

Cost formula

Power

0.40X

Maintenance

$15,000 + 0.60X

Indirect labour

$18,000 + 2.50X

Rent

$20,000

(A) What are the flexible budget formulae for Willoughby Ltd?

(B) Prepare an overheads budget for the expected activity level for the coming year. Show each expense item separately with subtotals for variable and fixed overhead.

(C) Prepare an overheads budget that reflects production that is 25% lower than expected.

(D) In what way are flexible budgets different from static budgets? Why are flexible budgets better than static budgets for assessing performance?

 


Related Discussions:- what are the flexible budget formula

The overhead cost variances , The following facts have been extracted fr...

The following facts have been extracted from the standard cost card for product X:

Prepare an income statement for wadley''s car wash, Income Statement Prepar...

Income Statement Preparation The following information is taken from the records of Wadley's Car Wash for the year ended December 31, 2012. Income taxes . . . . . . . . . . .

How long does it acquire to implement fca?, It takes about two to three yea...

It takes about two to three years to fully execute FCA and get all employees comfortable with it. Even then, the process will still develop. In Greensboro, North Carolina, it took

Direct materials and direct labor:, McDaniel Company manufactures 100-pound...

McDaniel Company manufactures 100-pound bags of fertilizer that have the following unit standard costs for direct materials and direct labor: Direct Materials (100 lbs. @ $1.00

Compute the cost of goods - periodic inventory method, Beginning inventory ...

Beginning inventory on March 1 consisted of 2,000  units each costing $11.20 . During March, the following was purchased for inventory: Date Purchase

The sales value basis., The following data relate to three joint products: ...

The following data relate to three joint products:                                                                               A                 B                     C

What is cost accounting, This can be explained as the process of accumulati...

This can be explained as the process of accumulating, calculating, analyzing, interpreting and reporting cost information that is both helpful and relevant to the internal and exte

Compute the cost of good sold and the ending inventory value, Beginning inv...

Beginning inventory on March 1 consisted of 2,000 units each costing $11.20. During March, the following was purchased for inventory: Date Purchase

Audit plan, 1. You are required to download the latest annual report publis...

1. You are required to download the latest annual report published by one of the following institutions: - Adult Multicultural Education Services - Centre for Adult Education

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd