., Algebra

Assignment Help:
The number of calories needed on a daily basis for a moderately active male is found to be k(calories)= 1108 + ( w + h - a ) where w is his weight in pounds, h is his height in inches, and a is his age in years. Find the number of calories you need if you are a moderately active male.

Related Discussions:- .

Variations, the kinetic energy of an object varies directly as the square o...

the kinetic energy of an object varies directly as the square of its velocity. A certain object traveling at 80 feet per second has a kinetic enrgy of 240 foot-pounds. what would b

Math, Paula weighs 120 pounds, and Donna weighs p pounds. Paula weighs more...

Paula weighs 120 pounds, and Donna weighs p pounds. Paula weighs more than Donna. Which expression shows the difference in their weights?

Agnes, #question.three individuals form a partnership and agree to divid th...

#question.three individuals form a partnership and agree to divid the profits equally x invests $9000, y invest $7000 and z invest $4000. How much less does x receive than if the p

Zeroes - roots of polynomials, We'll begin this section by defining just wh...

We'll begin this section by defining just what a root or zero of a polynomial is.  We say that x = r is a root or zero of a polynomial, P ( x) , if P ( r )= 0 .  In other terms x=

Absolute value, We've dealt along with this function many times already. No...

We've dealt along with this function many times already. Now it's time to graph it. First, let's remember ourselves of the definition of the absolute value function. It is a pie

Solving quadratics equations by factoring, the parking lot will have an are...

the parking lot will have an area of 160 square meters.The shorter base is 4m longer than the height of the trapezoid,and the longer base is 8m longer than the height.What is the l

Word problem, Susan wants to mix 10 pounds of Virginia Peanuts that cost $...

Susan wants to mix 10 pounds of Virginia Peanuts that cost $3.50 a pound with Spanish peanuts that cost $3.00 a pound to obtain a mixture that cost $3.40 a pound. How many pounds

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd