Reference no: EM13911096
Tent Master produces two lines of tents sold to outdoor enthusiasts. The tents are cut to specifications in department A. In department B the tents are sewn and folded. The activities, costs, and drivers associated with these two manufacturing processes and its production support activities follow.
Additional production information on the two lines of tents follows.
Required:
1. Using a plant wide overhead rate based on direct labor hours, compute the overhead cost that is assigned to each pup tent and each popup tent.
2. Using the plant wide overhead rate, determine the total cost per unit for the two products if the direct materials and direct labor cost is $ 25 per pup tent and $ 32 per popup tent.
3. If the market price of the pup tent is $ 65 and the market price of the pop-up tent is $ 200, determine the gross profit per unit for each tent. What might management conclude about the pup tent?
4. Using ABC, compute the total cost per unit for each tent if the direct labor and direct materials cost is $ 25 per pup tent and $ 32 per pop-up tent.
5. If the market price is $ 65 per pup tent and $ 200 per popup tent, determine the gross profit per unit for each tent. Comment on the results.
6. Would your pricing analysis be improved if the company used, instead of ABC, departmental rates determined using machine hours in Department A and direct labor hours in Department B?Explain.
Outline the key steps in developing a corporate global
: Outline the key steps in developing a corporate global e-commerce strategy.
|
What is the nominal rate of return on the TIPS bond
: Consider a newly issued TIPS bond with a 3-year maturity, par value of $1,000, and coupon rate of 5.40%. Assume annual coupon payments. Time Inflation in Year Just Ended Par Value Coupon Payment + Principal Repayment = Total Payment 0 $ 1,000.00 1 3...
|
Discuss the importance of using linear programming
: Discuss the importance of using linear programming. Provide a business example as to how this type of analyiscould be used
|
Consider the concepts of break-even and profit-loss analysis
: Consider the concepts of break-even and profit-loss analysis. Define fixed and variable costs. Now provide real life examples as to each of the costs.
|
Would your pricing analysis be improved if the company used
: Tent Master produces two lines of tents sold to outdoor enthusiasts.
|
Compute the cost per cost driver for each of the three cost
: Patient Health is an outpatient surgical clinic that was profitable for many years, but Medicare has cut its reimbursements by as much as 50%. As a result, the clinic wants to better understand its costs.
|
Mathgames produces two electronic handheld educational game
: MathGames produces two electronic, handheld educational games: Fun with Fractions and Count Calculus. Data on these products follow.
|
Vargo company makes two distinct products
: Vargo Company makes two distinct products with the following information available for each.
|
What is the equivalent annual savings from the purchase
: Gluon Inc. is considering the purchase of a new high pressure glueball. It can purchase the glueball for $120,000 and sell its old low-pressure glueball, which is fully depreciated, for $20,000. The new equipment has a 10-year useful life and will sa..
|