Reference no: EM132956076
Dorsey Company manufactures three products from a common input in a joint processing operation. Joint processing costs up to the split-off point total $325,000 per quarter. For financial reporting purposes, the company allocates these costs to the joint products on the basis of their relative sales value at the split-off point.
Unit selling prices and total output at the split-off point are as follows:
Product Selling Price Quarterly
Output
A $ 15.00 per pound 12,000 pounds
B $ 9.00 per pound 18,800 pounds
C $ 21.00 per gallon 3,200 gallons
Each product can be processed further after the split-off point. Additional processing requires no special facilities. The additional processing costs (per quarter) and unit selling prices after further processing are given below:
Product Additional
Processing Costs Selling
Price
A $ 59,100 $ 19.60 per pound
B $ 84,230 $ 14.60 per pound
C $ 33,280 $ 28.60 per gallon
Required:
Problem 1. What is the financial advantage (disadvantage) of further processing each of the three products beyond the split-off point?
Problem 2. Based on your analysis in requirement 1, which product or products should be sold at the split-off point and which product or products should be processed further?
Should the outside supplier offer be accepted
: Given this new assumption, what would be the financial advantage (disadvantage) of buying 21,000 carburetors from the outside supplier?
|
How much would absorption costing operating income differ
: How much would absorption costing operating income differ between a plan to produce 5,000 units and a plan to produce 6,200 units
|
How does expected return vary with beta
: What would be the expected return and beta of portfolios constructed from these two assets with weights in the S&P 500 of 0 and 0.25?
|
Difference between manual and computerised payroll systems
: Identify and explain at least 3 common organisational policy and procedures that affect payroll. One of these policies and procedure must include the structure
|
Which product or products should be sold at split-off point
: Dorsey Company, Which product or products should be sold at the split-off point and which product or products should be processed further?
|
What is the present value of an annuity
: What is the present value of an annuity of $2,000 per year, with the first cash flow received three years from today? Use a discount rate of eight percent
|
Application of best evidence-based nursing practice
: Academic essay demonstrating your knowledge and application of best evidence-based nursing practice - Education for sick day management
|
Calculate the WACC as per book value weights
: Debentures, trading at Rs 80 are redeemable after 6 years. Corporate tax rate is 40%. Calculate the WACC as per book value weights
|
What is the unit cost figure that is relevant for setting
: The fixed selling expenses by $130,000. What is the financial advantage (disadvantage) of investing an additional $130,000 in fixed selling expenses?
|