Reference no: EM132943555
Questions -
Q1) Rene is working with the operations manager to determine what the standard labor cost is for a spice chest. He has watched the process from start to finish and taken detailed notes on what each employee does. The first employee selects and mills the wood, so it is smooth on all four sides. This takes the employee 1 hour for each chest. The next employee takes the wood and cuts it to the proper size. This takes 30 minutes. The next employee assembles and sands the chest. Assembly takes 2 hours. The chest then goes to the finishing department. It takes 1.5 hours to finish the chest. All employees are cross-trained so they are all paid the same amount per hour, $17.70.
A. What are the standard hours per chest?
B. What is the standard cost per chest for labor? Round your answer to two decimal places.
Q2) Use the information provided to create a standard cost card for production of one glove box switch. To make one switch it takes 16 feet of plastic-coated copper wire and 0.5 pounds of plastic material. The plastic material can usually be purchased for $20.00 per pound, and the wire costs $2.40 per foot. The labor necessary to assemble a switch consists of two types. The first type of labor is assembly, which takes 3.4 hours. These workers are paid $26.00 per hour. The second type of labor is finishing, which takes 2 hours. These workers are paid $30.00 per hour. Overhead is applied using labor hours. The variable overhead rate is $14.90 per labor hour. The fixed overhead rate is $15.50 per hour. Round your answer to two decimal places.
Q3) April Industries employs a standard costing system in the manufacturing of its sole product, a park bench. They purchased 70,000 feet of raw material for $350,000, and it takes 4 feet of raw materials to produce one park bench. In August, the company produced 9,000 park benches. The standard cost for material output was $72,000, and there was an unfavorable direct materials quantity variance of $7,000.
A. What is April Industries' standard price for one unit of material?
B. What was the total number of units of material used to produce the August output?
C. What was the direct materials price variance for August?
Calculate price per share
: Assuming that rate of return expected by investor is 13%, internal rate of return is 15% and EPS is Rs.25, calculate price per share by "Gordon Approach"
|
What is the selling price of the bonds
: At the time of issuance, the market interest rate for similar financial instruments is 10%. What is the selling price of the bonds
|
Determine what is the price of the stock today
: That all returns have come in the form of either capital gains or losses (i.e., there have been no dividends), what is the price of the stock today?
|
How much is the borrowings
: Management wishes to maintain a minimum cash balance of P10,000. How much is the borrowings
|
What was the direct materials price variance for august
: there was an unfavorable direct materials quantity variance of $7,000. What was the direct materials price variance for August
|
Describe leadership or personality assessments
: Describe four leadership, leadership-related, or personality assessments that were most informative for you. Did other students select the same assessments
|
How immigration influences the average wage of natives
: Consider the statement: Analyzing how immigration influences the average wage of natives might understate the true impact of immigration".
|
Evaluating five different strategies
: In evaluating five different strategies in one QSPM matrix, the strategic researcher needs to use:
|
Describe what an effective charter should accomplish
: Describe what an effective charter should accomplish and What are some characteristics of almost all project life cycles
|