Reference no: EM132984285
Murie Corporation makes one product and has provided the following information:
Budgeted selling price per unit $ 98 per unit sold
Budgeted unit sales, February 11,000 units
Raw materials requirement per unit of output 5pounds
Raw materials cost $ 3.00 per pound
Direct labor requirement per unit of output 2.5 direct labor-hours
Direct labor wage rate $ 18.00 per direct labor-hour
Predetermined overhead rate (all variable) $ 11.00 per direct labor-hour
Variable selling and administrative expense $ 2.70 per unit sold
Fixed selling and administrative expense $ 80,000 per month
Problem 1: The estimated net operating income (loss) for February is closest to:
Option 1: $85,800
Option 2: $35,500
Option 3: $42,000
Option 4: $5,800