Reference no: EM13951883
Night Shades Inc. (NSI) manufactures biotech sunglasses. The variable materials cost is $18.40 per unit, and the variable labor cost is $6.60 per unit.
a. What is the variable cost per unit? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Variable cost $:______?
b. Suppose NSI incurs fixed costs of $720,000 during a year in which total production is 310,000 units. What are the total costs for the year? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.) Total cost $ ____?
c. If the selling price is $46.00 per unit, what is the cash break-even point? If depreciation is $520,000 per year, what is the accounting break-even point? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Cash break-even point units ____?
Accounting break-even point units _______?
What is magnitude of the centripetal acceleration of the car
: An object is thrown upward at an angle above the ground, eventually return to earth. (a) Is there any place along the trajectory where the velocity and acceleration are perpendicular? If so, where? (b) Is there any place where the velocity and acc..
|
About wacc of multinational firm vs that of domestic firm
: Which of the following statements about wacc of a multinational firm (mnf) vs that of a domestic firm (df) is false?
|
Characteristics of a monopolistically competitive market
: What are the key characteristics of a monopolistically competitive market? Some experts have argued that too many brands of breakfast cereal are on the market. Give an argument to support this view, and an argument against this view.
|
If you were the president of penny wise bank
: If you were the president of Penny wise Bank, how would you resolve the argument between Barney and Debra?
|
What is variable cost per unit-cash break-even point unit
: Night Shades Inc. (NSI) manufactures biotech sunglasses. The variable materials cost is $18.40 per unit, and the variable labor cost is $6.60 per unit. What is the variable cost per unit? Suppose NSI incurs fixed costs of $720,000 during a year in wh..
|
An aproche to understanding the natural way
: Way of knowing, an aproche to understanding the natural way world that is based on inquiry(penyelidikan)
|
Discuss why inner planets rocky, and outer planets gaseous
: Discuss why the inner planets are rocky, and the outer planets are gaseous. If the Sun was substantially hotter than it is today would the range of gaseous planets in general be positioned further away from the sun then they are today? Discuss why..
|
The production function for widgets
: Suppose you are told that the production function for widgets is given by the following equation where Q is the quantity of widgets, K is the number of units of capital used in producing widgets, and L is the number of units of labor used in produ..
|
Save each month if you can earn an annual return
: You want to be a millionaire when you retire in 35 years. How much do you have to save each month if you can earn an annual return of 10.7 percent? How much do you have to save each month if you wait 25 years before you begin your deposits?
|