Reference no: EM133043295
Question - Uli Manufacturing produces snow shovels. The selling price per snow shovel is $29.00. There is no beginning inventory.
Costs involved in production are:
Direct material $4.00
Direct labor 4.00
Variable manufacturing overhead 2.00
Total variable manufacturing costs per unit $10.00
Fixed manufacturing overhead per year $245,250
In addition, the company has fixed selling and administrative costs of $170,800 per year.
During the year, Uli produces 54,500 snow shovels and sells 49,310 snow shovels.
Value of ending inventory $75,255.00
Required -
What is the value of ending inventory using variable costing?
Calculate the difference in full costing net income and variable costing net income without preparing either income statement.
What is cost of goods sold using full costing?
Conducting self assessment of hrm
: How to design a scorecard for conducting a self assessment of human resource management course (Man 1103) of learnings in the course.
|
Determine its discounted payback
: Jamieson is considering a 5-year, $250,000 project with annual cash flows of $90,000. If the company's required return is 10%, determine its discounted payback
|
Impressions of improving the reliability and validity
: Submit your reflective journal for week 5 about roughly 1 to 2 pages. Incorporate your impressions of improving the reliability and validity
|
Evaluate effectiveness post training
: Many organizations tend to skip or minimize this step. Why do you think they often skip this step in the process?
|
What is the value of ending inventory using variable costing
: In addition, the company has fixed selling and administrative costs of $170,800 per year. What is the value of ending inventory using variable costing
|
Please research into specific examples of people
: Please research into specific examples of people and/or companies that have created positive workplaces.
|
How micromanagement is effective
: The leadership vs. management debate represents
|
What is the rate of return for an investor
: What is the rate of return for an investor who pays $1,054.47 for a 3-year bond with a coupon rate of 6.5% and sells the bond 1 year later for $1,037.19
|
Prepare the closing entries
: Rent Expense, $400; Wages Expense, $900; Utilities Expense, $200; and Telephone Expense, $50. Prepare the closing entries
|