Reference no: EM132526512
Balerio Corporation's relevant range of activity is 9,000 units to 14,000 units. When it produces and sells 11,000 units, its average costs per unit are as follows:
Average Cost per Unit
Direct materials$7.30
Direct labor$3.90
Variable manufacturing overhead$2.20
Fixed manufacturing overhead$14.10
Fixed selling expense$2.65
Fixed administrative expense$1.70
Sales commissions$0.50
Variable administrative expense$0.40
Required:
Question a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 11,000 units? (Do not round intermediate calculations.)
Question b. If 13,000 units are sold, what is the variable cost per unit sold? (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)
Question c. If 13,000 units are sold, what is the total amount of variable costs related to the units sold? (Do not round intermediate calculations.)
Question d. If the selling price is $18.90 per unit, what is the contribution margin per unit sold? (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)
Question e. What incremental manufacturing cost will the company incur if it increases production from 11,000 to 11,001 units? (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)
How much overhead cost would be assigned to each product
: How much overhead cost would be assigned to each of the two products using the company's activity-based costing system? (Round your intermediate calculations )
|
What would be a good response-using evidence
: Man came from apes. What would be a good response, using evidence, to dispute this claim?
|
Prepare schedule of cost of goods manufactured and schedule
: Prepare Schedule of Cost of Goods Manufactured and a Schedule of Cost of Goods Sold. Manufacturing overhead cost applied to Work in Process
|
What is the probability-expressed as a percentage
: What is the probability, expressed as a percentage, of a roan cow and a roan bull having a white offspring?
|
What is the total amount of product costs incurred to make
: For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 11,000 units? (Do not round intermediate calculations.)
|
Explain how this trait is inherited
: Explain how this trait is inherited, using appropriate symbols.
|
If cures for various cancers were discovered
: If cures for various cancers were discovered, why is it possible/likely that the cures would not be applicable to the group of people most-affected by the cance
|
What is the contribution margin per unit sold
: If the selling price is $23.40 per unit, what is the contribution margin per unit sold? (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)
|
What is meant by environmental justice
: Which groups of people are more likely to live and work in environments with greater, chemical-related, adverse health outcomes? What is meant by
|