What is the standard cost per chest for labor

Assignment Help Managerial Accounting
Reference no: EM133062715

Question 1 - Moisha is developing material standards for her company. The operations manager wants grade A widgets because they are the easiest to work with and are the quality the customers want. Grade B will not work because customers do not want the lower grade, and it takes more time to assemble the product than with grade A materials. Moisha calls several suppliers to get prices for the widget. All are within $0.02 of each other. Since they will use millions of widgets, she decides that the $0.02 difference is important. The supplier who has the lowest price is known for delivering late and low-quality materials. Moisha decides to use the supplier who is $0.05 more but delivers on time and at the right quality. This supplier charges $0.41 per widget. Each unit of product requires 3 widgets. What is the standard cost per unit for widgets?

Question 2 - Rene is working with the operations manager to determine what the standard labor cost is for a spice chest. He has watched the process from start to finish and taken detailed notes on what each employee does. The first employee selects and mills the wood, so it is smooth on all four sides. This takes the employee 1 hour for each chest. The next employee takes the wood and cuts it to the proper size. This takes 30 minutes. The next employee assembles and sands the chest. Assembly takes 2 hours. The chest then goes to the finishing department. It takes 1.5 hours to finish the chest. All employees are cross-trained so they are all paid the same amount per hour, $17.50. What are the standard hours per chest?

Question 3 - Rene is working with the operations manager to determine what the standard labor cost is for a spice chest. He has watched the process from start to finish and taken detailed notes on what each employee does. The first employee selects and mills the wood, so it is smooth on all four sides. This takes the employee 1 hour for each chest. The next employee takes the wood and cuts it to the proper size. This takes 30 minutes. The next employee assembles and sands the chest. Assembly takes 2 hours. The chest then goes to the finishing department. It takes 1.5 hours to finish the chest. All employees are cross-trained so they are all paid the same amount per hour, $17.50. What is the standard cost per chest for labor?

Reference no: EM133062715

Questions Cloud

Compute the cost of the ending inventory : Compute the cost of the ending inventory and cost of goods sold under each of three methods: (a) average-cost, (b) FIFO, and (c) LIFO
Prepare journal entries without explanations to record : Kazue Corporation has 250,000 authorized shares of common stock with 160,000 shares issued. Prepare journal entries without explanations to record
Calculate the maximum allowable risk of incorrect acceptance : Calculate the maximum allowable risk of incorrect acceptance by the substantive tests of the detail transactions
What is the number of units that will need to be purchased : If the beginning inventory is 100, and the current month's sales are 14,000, what is the number of units that will need to be purchased for the current month
What is the standard cost per chest for labor : All employees are cross-trained so they are all paid the same amount per hour, $17.50. What is the standard cost per chest for labor
Journal entries to record the investments of the partners : Prepaid expenses and liabilities will not be assumed by the partnership. Journal entries to record the investments of the partners
What is your annualized rate of return : Boeing pays a dividend of $2.96 per share, which you collect and then immediately sell your shares for $343.54 per share. What is your annualized rate of return
What is the annual earnings growth rate for apple : Question - Apple's ROE is 27.41%, and its payout ratio is 26.85%. Based on this information, what is the annual earnings growth rate for Apple
Prepare the selling and administrative expenses budget : It expects fixed expenses to be $38,100 in each quarter. Prepare the selling and administrative expenses budget by quarters for 2022

Reviews

Write a Review

Managerial Accounting Questions & Answers

  Manage budgets and financial plans

Explain the budgeting process and its importance to a business, identifying the components of different budgets, forecast estimates for inclusion in the budgets.

  Prepare a retained earnings statement

Prepare a retained earnings statement for the year and Prepare a stockholders' equity section of given case.

  Prepare a master budget for the three-month period

Prepare a master budget for the three-month period.

  Construct the companys direct labor budget

Construct the company's direct labor budget for the upcoming fiscal year, assuming that the direct labor workforce is adjusted each quarter to match the number of hours required to produce the forecasted number of units produced.

  Evaluate the predetermined overhead rate

Evaluate the Predetermined Overhead Rate

  Determine the company''s bid

Determine the company's bid if activity-based costing is used and the bid is based upon full manufacturing cost plus 30 percent.

  Compute the pool rates for the different activities

Complete the schedule to compute the pool rates for the different activities.

  Prepare Company financial statements

Prepare Company financial statements

  Prepare an analysis of terracycles

This individual assignment is based on the TerraCycle Inc.

  Discuss the ethical issues

Discuss the ethical issues

  Political resources in emerging markets

Calculate the GDP in Income Approach  and Expenditure Approach

  Management accounting - ehsan electronics company

A new plant accountant suggested that the company may be able to assign support costs to products more accurately by using an activity based costing system that relies on a separate rate for each manufacturing activity that causes support costs.

Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd