Reference no: EM13124743
A company manufactures a single product. During year 2012, a total of 20,000 units of this product were produced and 15,000 units were sold. The sales price was $20.00 per unit.
Cost data from the controller include the following:
Variable product cost per unit $6.00
Variable selling cost per unit 2.00
Fixed product costs (total) $50,000
Fixed selling costs 30,000
A. The difference in income reported by the company can be $12,500, depending on the method used to determine cost of goods sold and final inventory values. Why? Please explain in the space provided.
B. What is the net income under the absorption costing method?
C. What is the net income under the variable costing method?
D. What is the dollar value of the ending inventory under absorption costing?
E. What is the dollar value of the ending inventory under the variable costing method?
Discussion questions on systems of linear equations
: By looking at two linear equations, how can you tell that the corresponding lines are parallel, the same graph, or intersecting lines? How many solutions does each possibility have and why is that? Show examples for each possible situation.
|
What must it projected cash disbursements be
: For the month of October, Pratt Corporation predicts total cash collections to be $1 million. Also for October, Pratt Corporation estimates its beginning cash balance will be $50,000 and that it will borrow cash in the amount of $70,000. If Pratt ..
|
Budgeted sales for first three months of business
: Bright Corporation began its operations on September 1 of the current year. Budgeted sales for the first three months of business are $250,000, $320,000, and $410,000, respectively, for September, October, and November.
|
Difference between identity and conditional
: What is the difference between identity, conditional, and inconsistent equations? Support your answer with an example of each. What is the necessary condition for the following fraction to be valid? What value(s) of "x" that cannot be used in this ..
|
What is the dollar value of the ending inventory
: A company manufactures a single product. During year 2012, a total of 20,000 units of this product were produced and 15,000 units were sold. The sales price was $20.00 per unit.
|
Little cabbage firm acquired an adjacent lot to construct
: Little Cabbage Firm acquired an adjacent lot to construct. Fees paid to remove an old building from the land were $9,000. Materials salvaged from the demolition of the building were sold for $3,000. A contractor was paid $800,000 to construct a new..
|
India''s freedom struggle
: Chapter three of Wolpert's A New History of India repeatedly refers to an Aryan "invasion" or "conquest" of India. Why is this controversial?
|
Graph the bond yield to maturity
: Identify two possibly mispriced bond issues, one overpriced and one underpriced. and graph the bond yield to maturity (YTM) on the y-axis of an XY-scatter plot, with the bond to maturity in years on the x-axis.
|
How much energy (in calories) is needed
: How much energy (in calories) is needed to heat 12cm^3 of fat from room temperature (25C ) to its melting point (35C)? Specific heat of fat 0.45 cal/(g*C, and the density of fat is .94g/cm^3)
|