What is the cost per unit produced

Assignment Help Cost Accounting
Reference no: EM132968694

Problem - The Integrity Manufactures toys for the Big Boys. One order from Mr. Job for 2,000 units showed the following costs per unit:

Direct materials: P3.50

Direct labor: 1.25

Manufacturing overhead at 140% of direct labor cost is defective work is charged to the job, 150% if it is not. Final inspection revealed that 100 of the units were improperly manufactured. These units were disassembled and properly manufactured. The per unit cost of correcting the defective products consists of P0.15 for materials, P0.25 for direct labor, and manufacturing overhead at the predetermined rate.

What is the cost per unit produced, assuming that the rework costs is charged to the customer, Mr. Job?

Reference no: EM132968694

Questions Cloud

Which analysis tool expresses individual accounts : Which analysis tool expresses individual accounts as a percentage of another account in the same period? Which company's working capital would always be
Calculate price and usage variances : There were no opening and closing inventories, and materials X and Y are not substitutable. Calculate price and usage variances
What is the breakeven level of revenue for the restaurant : Of this amount, $75,000 will be for equipment and the remainder used for working cash. What is the breakeven level of revenue for the restaurant
Calculate the annual payments for the loan : Consider a $275,000 fully amortized loan with a term of 7 years and a fixed interest rate of 6.5%. Calculate the annual payments for the loan
What is the cost per unit produced : Manufacturing overhead at 140% of direct labor cost is defective work is charged to the job, 150% if it is not. What is the cost per unit produced
What was tengco share in income for the second year : Yumul was to be awarded an annual salary of P26,000 with P13,000 salary assigned to Tengco. What was Tengco share in income for the second year
Which represents the correct amount that must be disclosed : Which represents the correct amount that must be disclosed as loans to members under non-current assets in the statement of financial position
What is the most you would pay for a share of minimart : The return on stocks for companies in this sector is typically around 10%. What is the most you would pay for a share of Minimart
Calculate the amount of bond discount or premium : The bonds which were issued at 98, pay interest on January 1 and June 1. Use this information to calculate the amount of bond discount or premium

Reviews

Write a Review

Cost Accounting Questions & Answers

  Cost accounting assignment

Evaluate Method of measuring costs associated with production, budgeting process, normal job-order costing system , master budget, cycle time.

  Prepare the journal entries

Prepare the journal entries to record the bond issue and interest expense.

  Advise as to the liability of all the parties

Write a report on given case study and Advise as to the liability of ALL the parties both under common law and the Corporations Law.

  Prepare revenues budget

Prepare Revenues budget and Production budget in units

  Effect of exchange rate changes on cash and cash

Effect of exchange rate changes on cash and cash

  Corporate governance

You are to reflect on how this case of China Sky relates to what the arguments for and against allowing audit firm partners and/or employees to join audit committees.

  Cost-benefit analysis

A cost-benefit analysis of electronic medical records in primary care

  Non-annual interest rates and annuities

Theory of Interest- Non-annual interest rates and annuities

  Job costing in service organizations

How is job costing in service organizations different from job costing in manufacturing environments?

  Accounting for bad debt expense

Accounting for bad debt expense

  Accounting and partnership problems

Accounting and Partnership problems

  Development of relevant cash flows

Development of relevant cash flows - Cost estimating and financial analysis

Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd