Reference no: EM131786373
Question - Reenu Company manufactures wigs out of used dental floss. The variable cost standards for wig production developed by Reenu are as follows:
standard standard cost standard cost
quantity per wig per pound hour per wig
direct materials 300pounds $3.80 $ 11.40
dierect labor 0.75hours $12.00 $9.00
variable overhead 0.75hours $10.00 $7.50
Variable overhead at Reenu is based on direct labor-hours. The actual results for the month of October were as follows
number of wigs produced 12,500
direct labor-hours incurred 10.200
pounds of direct materials purchased 42,000
pounds of direct materials used in production 38,200
cost of direct materials pruchaesd $157,920
direct labor cost $119,700
variable overhead cost $98,600
What is Reenu's materials quantity variance for October?
$2,660 unfavorable
$14,440 unfavorable
$17,100 unfavorable
$51,300 unfavorable