Reference no: EM132826296
Rose Company has a relevant range of production between 10,000 and 25,000 units. The following cost data represents average cost per unit for 15,000 units of production.
Average Cost per Unit
Direct Materials$13
Direct Labor $10
Indirect Materials $2
Fixed manufacturing overhead $ 4
Variable manufacturing overhead $3
Fixed selling and administrative expenses $8
Variable sales commissions $25
Problem 1: If 10,000 units are produced, what is the variable cost per unit?
Problem 2: If 18,000 units are produced, what is the variable cost per unit?
Problem 3: If 21,000 units are produced, what are the total variable costs?
Problem 4: If 11,000 units are produced, what are the total variable costs?