Reference no: EM132511148
Lehighton Chalk Company manufactures sidewalk chalk, which it sells online by the box at $24 per unit. Lehighton uses an actual costing system, which means that the actual costs of direct material, direct labor, and manufacturing overhead are entered into work-in-process inventory. The actual application rate for manufacturing overhead is computed each year; actual manufacturing overhead is divided by actual production (in units) to compute the application rate.
Information for Lehighton's first two years of operation is as follows:
Year 1 Year 2
Sales (in units) 2,300 2,300
Production (in units) 2,800 1,800
Production costs:
Variable manufacturing costs. $13,160 $8,460
Fixed manufacturing overhead 15,960 15,960
Selling and administrative costs:
Variable 9,200 9,200
Fixed 8,200 8,200
Selected information from Lehighton's year-end balance sheets for its first two years of operation is as follows:
LEHIGHTON CHALK COMPANY
Selected Balance Sheet Information
Based on absorption costing. End of Year 1. End of Year 2
Finished-goods inventory $5,200 $0
Retained earnings 8,380 13,860
Based on variable costing. End of Year 1. End of Year 2
Finished-goods inventory. $2,350 $0
Retained earnings 5,530 13,860
- Lehighton Chalk Company had no beginning or ending work-in-process inventories for either year.
- Lehighton Chalk Company had no beginning or ending work-in-process inventories for either year.
Question 1: Prepare operating income statements for both years based on absorption costing.
Question 2: Prepare operating income statements for both years based on variable costing.
Question 3: Prepare numerical reconciliation of the difference in income reported under the two costing methods used in requirements (1) and (2).