Reference no: EM13966215
Question -- PLANT ASSETS AND DEPRECIATION METHODS PROBLEM:
Century Company negotiated a lump-sum purchase of several assets from a contractor who was retiring.
The purchase was completed on January 1 of the current year, at a total cash price of $1,500,000 for a building, land improvements, and five trucks.
The estimated market value of the assets are: Building $890,000; Land $427,200; Land improvements $249,200; and five trucks $213,600.
The company's fiscal year ends December 31.
REQUIREMENTS:
1.What is the lump-sum cost allocation?/ Journal entries to record this PURCHASES.
2.-Using the Straight-line method; The Declining balance method, and The sum of the Years digit method, calculate:
a).- The annual depreciation for the building over the life of this asset. Assume a 12 years life and a $120,000 salvage value. (Acquisition historic cost - Estimated life in years - Estimated Salvage value)
b).-Show Journal entries using each method for the first two years on the general ledger.
3.- Show the annual depreciation on the FIVE TRUCKS using:
c)- Straight line method, ( Accounting period - created formula showing the Depreciation Expense).
d).-The declining balance method (Accounting period - Current book value - Depreciation Rate, Depreciation Expense, with a manually created formula).
e).-The sum-of-the-years digits methods. ( Accounting period - Depreciation Expense). Assume a 5 year life and a salvage value of $3,000 each, or $15,000.
** The company uses the composite method for simplicity for all trucks. This means you will calculate the total just one time for all five trucks together. Create a math formula to solve for depreciation.
f).- Journal entries with each method.
4.- Annual depreciation of the land improvements using the Straight-line method only. Assume a 10 years life and no salvage value. ( Create a manual formula.)
Compare the given poems for the way they use imagery
: Compare and contrast these poems for the way they use imagery. What is concrete, and what is abstract? How do the writers use figures of speech (metonymy, synecdoche, personification, metaphor, simile) in their works?
|
What are the advantages of radio advertising
: Discuss the reasons why new brands with a smaller market share spend proportionately more on advertising than brands with a larger market share. What is an advertising appeal? Give some examples of advertising appeals you have observed recently in th..
|
What are your failures and how have you learned from them
: Answer the following interview questions. What would you want to do 5 years from now? Tell me something that you have done in your life which you are particularly proud of. What are your failures, and how have you learned from them?
|
What is stress and what are stressors
: What is stress? What are stressors? Can stress be good? Describe the difference between a Type A and Type B personality? Which are you? Which would you prefer to manage? Why?
|
Plant assets and depreciation methods problem
: Century Company negotiated a lump-sum purchase of several assets from a contractor who was retiring.PLANT ASSETS AND DEPRECIATION METHODS PROBLEM
|
Business is worth more than the price of its stock
: Jorge makes the comment that a "business is worth more than the price of its stock. 'He is of course referring to the family values and social value of the firm.(Ignore this).
|
Interview questions-describe a humbling experience
: Describe a humbling experience. You seem pretty positive, what types of things bring you down? Why should we hire you? Describe yourself, what excites you?
|
Which consists of four averages:
: Why is this code not working? (python) I dont think the for loop is going through because counter never goes off 1. For example, sma([5, 2, 8, 3, 7, 4], 3) should return [5, 4.3333333, 6, 4.666667], which consists of four averages: (5+2+8)/3, (2+8+3..
|
Budgeted production of mink caress
: Two grams of musk oil are required for each bottle of Mink Caress, a very popular perfume made by a small company in western Siberia. The cost of the musk oil is $1.70 per gram. Budgeted production of Mink Caress is given below by quarters for Year 2..
|