Reference no: EM13913587
Barker Company has a single product called a Zet. The company normally produces and sells 89,000 Zets each year at a selling price of $48 per unit. The company's unit costs at this level of activity are given below: Direct materials $ 7.50 Direct labor 8.00 Variable manufacturing overhead 3.80 Fixed manufacturing overhead 8.00 ($712,000 total) Variable selling expenses 3.70 Fixed selling expenses 4.50 ($400,500 total) Total cost per unit $ 35.50 A number of questions relating to the production and sale of Zets are given below. Each question is independent. Required: 1. Assume that Barker Company has sufficient capacity to produce 115,700 Zets each year without any increase in fixed manufacturing overhead costs. The company could increase sales by 30% above the present 89,000 units each year if it were willing to increase the fixed selling expenses by $120,000.
Assume that Barker Company has sufficient capacity to produce 115,700 Zets each year without any increase in fixed manufacturing overhead costs. The company could increase sales by 30% above the present 89,000 units each year if it were willing to increase the fixed selling expenses by $120,000.
A .Calculate the incremental net operating income.
Fill in the Blank:
Increased Sales in units:
Contribution Margin per unit:
Incremental Contribution margin:
Minus: added fixed selling expense:
incremental net operating income:
Assume again that Barker Company has sufficient capacity to produce 115,700 Zets each year. The company has an opportunity to sell 26,700 units in an overseas market. Import duties, foreign permits, and other special costs associated with the order would total $18,690. The only selling costs that would be associated with the order would be $1.70 per unit shipping cost. Compute the per unit break-even price on this order. (Round your answers to 2 decimal places.)
Fill in the blank
Variable Manafacturing overhead per unit:
Import duties, etc.:
Shipping cost per unit:
Break-even price per unit:
Total fixed costs
: Assume a company sells a given product for $143 per unit. How many units must be sold to break-even if variable selling costs are $29 per unit, variable production costs are $40 per unit, and total fixed costs are $1,357,900? 9,496 units. 12,345 unit..
|
Pierce company purchased
: On May 1, Pierce Company purchased $60,000 of Stanton Company's 12% bonds at 100 plus accrued interest of $2,400. On June 30, Pierce received its first semiannual interest. On February 1
|
The constant growth dividend valuation model
: The current price of XYZ stock is $25 per share. If XYZ's current dividend is $1 per share and investors' required rate of return is 10 percent, what is the expected growth rate of dividends for XYZ, based on the constant growth dividend valuation mo..
|
Santucci company has a balance
: On December 31, 2013, Santucci Company has a balance of $619.24 in the FUTA taxes payable account.
|
Incremental net operating income
: Calculate the incremental net operating income.Fill in the Blank:Increased Sales in units:Contribution Margin per unit:
|
Jarlsberg cheese company
: Jarlsberg Cheese Company has developed a new cheese slicer called Slim Slicer. The company plans to sell this slice through its catalog, which it issues monthly.
|
What is the expected dividend per share for bulldog
: The Bulldog Company paid $1.5 of dividends this year. If its dividends are expected to grow at a rate of 3 percent per year, what is the expected dividend per share for Bulldog five years from today?
|
Calculate the perecntagereduction in cost
: The capital cost factor for liquid nitrogen is 0.75. The investment cost per litre Nitrogen is Rs 45 for capacity of 50,000 L per day. Calculate the perecntagereduction in cost per litre if plant capacity is 125,000 L per day ?
|
Creating chart showing price vs quality or two other factors
: I now need help creating a chart showing price vs quality or two other factors that impact my product. Explain market segmentation, pricing and anything else that would help position my product for success in the marketplace.
|