Reference no: EM132857403
You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $3.09 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $3.39 a pound. Is it worth the extra drive?
First, determine what information you need to answer this question, then click here to display that info (along with other info).
-How much chicken will you be buying? 5 pounds
-How much far are the two stores? My neighborhood store is 2.3 miles away, and takes about 9 minutes. The store across town is 8.4 miles away, and takes about 22 minutes.
-How kind of mileage does your car get? It averages about 19 miles per gallon in the city.
-How many gallons does your car hold? About 15 gallons
-How much is gas? About $3.83/gallon right now.
-Going to the close store is cheaper
-Going to the further store is cheaperThe cheaper option saves you $
Give your answer to the nearest cent.