Reference no: EM132838264
Question - Product Cost Method of Product Costing
Voice Com, Inc., uses the product cost method of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs of producing and selling 4,680 units of cell phones are as follows:
Variable costs: Fixed costs: Direct materials $77per unit
Factory overhead $199,900
Direct labor 35
Selling and admin. exp. 70,200
Factory overhead 25
Selling and admin. exp. 23
Total variable cost per unit $160 per unit
Voice Com desires a profit equal to a 16% rate of return on invested assets of $601,500.
a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 4,680 units of cell phones.
b. Determine the product cost per unit for the production of 4,680 of cell phones. If required, round your answer to nearest dollar.
c. Determine the product cost markup percentage (rounded to two decimal places) for cell phones.
d. Determine the selling price of cell phones. Round to the nearest dollar.