Reference no: EM132991242
Question 1 - Quality Roofs Company installs single roofs on residential houses. The standard materials cost for a type R-house is P1,250 based on 1,000 units of materials. During April, the company installed 20 type R-houses using 22,000 units of materials at a cost of P1.20 per material.
1. Determine the material quantity variance?
2. Determine the material price variance?
Question 2 - Actual quantity of material used- 20,000
Actual cost of materials used- P40,000
Standard cost per unit of materials- P2.10
Material quantity Variance- P420 unfavorable
1. Determine the total material cost variance?
2. What is the material price variance?
Question 3 - Standard cost of materials per gallon- P3
Standard cost of materials for the actual production- P15,000
Actual gallon consumed- 4,800
Material Price Variance- P2,400 unfavorable
1. Determine the total material cost variance?
2. Determine the materials usage variance?