Reference no: EM13972606
Healthy Day Company produces two beverages, PowerPunch and SlimLife. Data about these products follow. PowerPunchSlimLife Production volume.12,500 bottles180,000 bottles Liquid materials.1,400 gallons37,000 gallons Dry materials.620 pounds12,000 pounds Bottles12,500 bottles180,000 bottles Labels3 labels per bottle1 label per bottle Machine setups..500 setups300 setups Machine hours200 MH3,750 MH Additional data from its two production departments follow: DepartmentDriver Cost Mixing department Liquid materialsGallons $2,304 Dry materialsPounds 6,941 Utilities.Machine hours 1,422 Bottling department Bottles..Units$77,000 Labeling...Labels per bottle 6,525 Machine setup..Setups 20,000
1. Determine the cost of each product line using ABC.
2. What is the cost per bottle for PowerPunch? What is the cost per bottling of SlimLife? (Hint: Your answer should draw on the total cost for each product line computed in requirement 1.)
3. If PowerPunch sells for $3.75 per bottle, how much profit does the company earn per bottle of PowerPunch that it sells?
4. What is the minimum price that the company should set per bottle of SlimLife? Explain.
A well-written précis should be a serviceable substitute
: Identify the following: author, dateof publication, topic of article, author's thesis, evidence, and conclusion. Following a summary of the main points you will provide a brief reactionto the author's points.
|
Is it actually useful for anything
: What has been puzzling me, and what I cannot find in any of the introductions to these papers, is why one would ever want such a gate. Is it actually useful for anything? Moreover, why would one want an approximation, when there are other represen..
|
What is the project equivalent annual cost
: If the required return is 8 percent, what is the project's equivalent annual cost, or EAC? (Do not round your intermediate calculations.)
|
What is the incremental cost of borrowing the extra money
: Assuming the loan will be held to maturity, what is the incremental cost of borrowing the extra money?
|
Determine the cost of each product line using abc.
: What is the cost per bottle for PowerPunch? What is the cost per bottling of SlimLife? (Hint: Your answer should draw on the total cost for each product line computed in requirement 1.)
|
How did you respond to feedback at time that it was given
: How did you respond to the feedback at the time that it was given? Did you see it as constructive criticism or as an attack on your work? How did you learn from the experience?
|
What is the discounted payback period if the discount rate
: What is the discounted payback period if the discount rate is zero percent? What is the discounted payback period if the discount rate is 21 percent?
|
How the sox act may affect ethical decision making
: Write a 350- to 700-word review of the article. Your review should discuss how the SOX Act may affect ethical decision making in today's business environment, and the criminal penalties for which the act provides
|
Complete a bank account reconciliation and write any
: estern Flyers received its bank statement for the month of July with an ending balance of $11,065.00. Western Flyers determined that check #598 for $125.00 and check #601 for $375.00 were both outstanding. Complete a bank/account reconciliation and w..
|