Reference no: EM133232068
Case: The complexity of processes used to create everyday products is often surprising--and unknown to most people. It is because of this that How Products Are Made was created to provide a detailed description of manufacturing processes for "How products are made."
This site includes a description of the process flow for the manufacturing of many different products--both large and small including the manufacturing process for the Jelly Belly line of Jelly beans. For this case assignment, we, therefore, return to jelly bean manufacturing in order to assess the cost of quality. In this case, complete the following:
Visit the How Products are Made Website.
View the summary of How Products Are Made- Jelly Bean.
In addition, view the video outlining the Jelly Belly jelly bean production process(YouTube, 5:00).
feel free to draw upon other Jelly Bean manufacturing process videos such as:
Jelly Beans How It's Made (YouTube, 5:09)
How Jelly Belly Jelly Beans Are Made The Making of (YouTube, 3:53)
The Mysterious Origin of the Jelly Bean How Stuff Is Made Refinery 29 (YouTube, 5:42)
Question 1: Create a process map for the jelly bean manufacturing process. Include the identification of non-value added processes using the process flow in the text as a reference.
Question 2: Carry out the problem-solving steps outlined in "Real Tools for Real Life" in the text for reducing the cost of quality in the manufacturing of jelly beans including the following:
A quality cost chart
A cause and effect diagram
A why-why chart
Question 3: Summarize the analysis and problem-solving steps and provide recommendations and conclusions. Compile all elements of the assignment into a document that will act as recommendations for the factory manager.
Note: It is understood that we are NOT considered as Jelly Bean manufacturing specialists and will, therefore, need to make cost estimates and speculate on possible reasons for identified problems. Also draw on information from the Stanford University site, any Internet resources, and data from the previous Jelly Bean quality control exercise. Consider for example costs such as slurry inspection, bean mold evaluation, returned products, drying room process control. Assume a cost per hour inspection, and estimate return costs based upon typical estimated costs for a package of Jelly Beans extrapolated for large quantities, shipment costs, and support personnel costs, to name a few cost items. Remember to categorize as either prevention, appraisal, internal, or external failure costs.