Compute total unit cost for vintage records company order

Assignment Help Cost Accounting
Reference no: EM13913927

Disco Industries, Inc., manufactures discs for several of the leading recording studios in the United States and Europe. Department 60 is responsible for pressing each disc. Department 61 then packages them for shipment. Disco recently produced 4,000 discs for Vintage Records Company. In fulfilling this order, the departments incurred the following costs:

Department

60

61

Direct materials used

$29,440

$3,920

Direct labor

6,800

2,560

Overhead

7,360

4,800

1. Compute the unit cost for each department.

2. Compute the total unit cost for the Vintage Records Company order.

3. Accounting Connection- The selling price for this order was $14 per unit. Was the selling price adequate? List the assumptions and/or computations upon which you based your answer. What suggestions would you make to Disco's man- agement about the pricing of future orders?

4. Compute the prime costs and conversion costs per unit for each department.

Reference no: EM13913927

Questions Cloud

What is the mission of the corporation? : What is the mission of the Corporation?
Variable costing : When units produced exceed the units sold, income under absorption costing is higher than income under variable costing.
Total period cost for the month : total period cost for the month under absorption costing
Variable costs per unit : A product sells for $525 per unit, and its variable costs per unit are $305. The fixed costs are $1,538,500. If the firm wants to earn $67,500 pretax income
Compute total unit cost for vintage records company order : Compute the prime costs and conversion costs per unit for each department. Compute the unit cost for each department. Compute the total unit cost for the Vintage Records Company order.
Complete the federal deposit information worksheets : During the fourth quarter of 2013, there were seven biweekly paydays on Friday (October 4, 18; November 1, 15, 29; December 13, 27) for Clarke's Roofing. Using the forms supplied on pages 4-58 to 4-61, complete the following for the fourth quarter:
What do your favorite brands say about you : Most of us have favorite brands of products that we wouldn't swap for any other. Given what we now know about why we buy what we buy, what do your favorite brands say about you?
Opportunity cost : What is the present (Year 0) value if the opportunity cost (discount) rate is 10 percent
River directly opposite its starting point : A boat is moving at 30 kph in crossing a river in which the current is flowing at 12 kph. In what direction should the boat head if it is to reach a point on the other side of the river directly opposite its starting point. Check your answer with ..

Reviews

Write a Review

Cost Accounting Questions & Answers

  Cost accounting assignment

Evaluate Method of measuring costs associated with production, budgeting process, normal job-order costing system , master budget, cycle time.

  Prepare the journal entries

Prepare the journal entries to record the bond issue and interest expense.

  Advise as to the liability of all the parties

Write a report on given case study and Advise as to the liability of ALL the parties both under common law and the Corporations Law.

  Prepare revenues budget

Prepare Revenues budget and Production budget in units

  Effect of exchange rate changes on cash and cash

Effect of exchange rate changes on cash and cash

  Corporate governance

You are to reflect on how this case of China Sky relates to what the arguments for and against allowing audit firm partners and/or employees to join audit committees.

  Cost-benefit analysis

A cost-benefit analysis of electronic medical records in primary care

  Non-annual interest rates and annuities

Theory of Interest- Non-annual interest rates and annuities

  Job costing in service organizations

How is job costing in service organizations different from job costing in manufacturing environments?

  Accounting for bad debt expense

Accounting for bad debt expense

  Accounting and partnership problems

Accounting and Partnership problems

  Development of relevant cash flows

Development of relevant cash flows - Cost estimating and financial analysis

Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd