Reference no: EM133034802
Question - Dawson Toys, Ltd., produces a toy called the Maze. The company has recently created a standard cost system to help control costs and has established the following standards for the Maze toy:
Direct materials: 8 microns per toy at $0.32 per micron
Direct labor: 1.1 hours per toy at $7.20 per hour
During July, the company produced 4,700 Maze toys. The toy's production data for the month are as follows:
Direct materials: 73,000 microns were purchased at a cost of $0.28 per micron. 26,000 of these microns were still in inventory at the end of the month.
Direct labor: 5,570 direct labor-hours were worked at a cost of $43,446.
Required - Compute the following variances for July:
a. The materials price and quantity variances.
b. The labor rate and efficiency variances.
Prepare the December shareholders equity section
: Prepare the December 31, 2021 shareholders' equity section. Assume 2021 net income was $450,000 and comprehensive income was $455,000
|
What the amount the company would have to borrow
: If the company has a policy of maintaining an end-of-the-month cash balance of$40,000, what the amount the company would have to borrow
|
How will the consolidated tax liability be allocated
: If the Parent group has consented to the relative taxable income method, how will the consolidated tax liability be allocated among the Parent and Subsidiaries
|
Prepare the bank reconciliation at october
: Question - On October 31, 2021, Sheridan Company had a cash balance per books of $8,967. Prepare the bank reconciliation at October
|
Compute the materials price variances for July
: Direct materials: 73,000 microns were purchased at a cost of $0.28 per micron. Compute the materials price variances for July
|
What points support the job-sharing plan
: Please read the case study "What Would You Do?: Staffing Trade-offs" from the chapter 10 of the Business ethics textbook that you find in the reading assignment
|
What the materials price variance
: Your Company purchased and used 12,800 square feet (AQ) at a cost of $2.00 per square foot (AP) to produce 1,000 units. What the materials price variance
|
Development of distinctive cuisines
: What social, political, cultural and geographic factors influence the development of distinctive Cuisines?
|
Determine limits on age use of social media
: There have been many examples in the news lately of governments that have intervened in high-technology companies in the interest of consumer protection, data p
|