Reference no: EM133002356
Question - One of the inventory items sold by Hiddy Co. is a raspberry-vanilla body wash. The inventory quantities, purchases, and sales of this item for the most recent year are shown below.
Number of Units Cost Per Unit Total Cost
Inventory, Jan. 1 400 $2.00 $800
First purchase (April 8) 515 3.00 1,545
Second purchase (July 1) 620 3.50 2,170
Third purchase (September 12) 480 4.20 2,016
Fourth purchase (December 14) 385 4.60 1,771
Goods available for sale 2,400 $8,302
Units sold during the year 1,860
Inventory, Dec. 31 540
Required - Compute the cost of the December 31 inventory and the cost of goods sold for the body wash during the year using:
-The first-in, first-out method (FIFO)
-The last-in, first-out method (LIFO)
-The average-cost method