Reference no: EM133071496
Question - Present your answer as ex. 1000 FAVORABLE OR 1000 UNFAVORABLE if applicable.
MARIETTA CO. adopted a standard cost system several years ago. The standard costs for the prime costs of its single product follow:
Material: 10 kg @ P4.50/kg P45.00
Labor: 6 hours @ P8.50/hr P51.00
The following operating data were taken from the records for November:
Units completed 5,800 units
Budgeted output 6,000 units
Materials purchased 60,000 kg
Total actual labor costs P306,600
Actual hours of labor 36,500 hours
Material usage variance P2,250 unfavorable
Total material variance P450 unfavorable
Required -
1. Compute the actual cost paid per kilogram.
2. Compute the Labor Efficiency Variance.
Reaching a financial goal
: You need to accumulate $10,000. To do so, you plan to make deposits of $1,250 per year - with the first payment being made a year from today - into a bank accou
|
What is the value of cash flow stream
: Find the present values of the following cash flow streams. The appropriate interest rate is 7%. (Hint: It is fairly easy to work this problem dealing with the
|
Formulate a plan that will minimize the cost
: Shipping costs are: from mine 1 to plants 1, 2, and 3 are 45, 75, and 55 per ton; Formulate a plan that will minimize the cost
|
Calculate the earnings per share last year
: The interest rate for the first five-year term of a $400,000 mortgage loan is 2.1% compounded semi-annually. The mortgage requires monthly payments over a 25-ye
|
Compute the actual cost paid per kilogram
: The standard costs for the prime costs of its single product follow: Material: 10 kg @ P4.50/kg P45.00. Compute the actual cost paid per kilogram
|
Explain the successful business model
: 1. The owner informs you, "Since both the consumer and the restaurant benefit, this is a successful business model." Do you agree? If so, why or why not?
|
What was your holding period yield
: Question - The ordinary equity shares of ABC Ltd. had the following historic prices: What was your holding period yield (Annual HPY)
|
Explain how to account for the mortgage payment
: Explain how to account for the mortgage payment based on U.S. GAAP, assuming the board feels they will pay the entire balance in the next year
|
How much would the imac cost at the end of the year
: A student has been saving his ailowance and was able to save enough to buy a Matebook now that costs P40,000. However, when he heard about iMac. he decided to i
|