Reference no: EM132787150
Topline surf Boards manufactures a single product. The standard cost of one unit of this product is as follows
Direct materials 6 feet at $1 $6
Direct labor: 1 hour at $ 4.50 $4.50
Variable manufacturing overhead: 1 hour at $ 3. $3.00
Total standard variable cost per unit $13.5
During October 6000 units were produced. Selected cost data relating to the month's production is as follows
Material purchased: 60000 feet at $0.95 per feet $57000
Materials used in production: 38000 feet ?
Direct labor? Hour at $? Per hour 27950
Variable manufacturing overhead cost incurred $20475
Required:
Problem 1: Compute
a. Materials quantity variance
b. Materials price variance
c. Labor efficiency variance
d. Labor rate variance