Compute its operating income

Assignment Help Managerial Accounting
Reference no: EM133126964

Question - Fighting Kites produces several different kite kits. Last year, the company produced 26,000 kits and sold all but 3,000 kits. The kits sell for $28 each. Costs incurred are listed here.

Material purchased $55,000

Materials used $34,000

Other variable manufacturing costs $61,000

Fixed manufacturing costs $90,000

Variable selling costs $21,000

Fixed selling and administrative costs $95,000

If the company uses absorption costing and a denominator level of 49 000, compute its operating income?

Reference no: EM133126964

Questions Cloud

Calculate the cost of job using normal costing : Strahan Products allocates production overhead costs using direct production labour costs. Calculate the cost of job 123 using normal costing
Communication in coaching relationship : How could you use that example and experience to overcome barriers to communication in a coaching relationship?
Changes in market competition developed : During the postbellum period, changes in market competition developed in a number of major industries, especially the railroad industry throughout the nation.
Presenting a coupon or a discount code : Why do some companies give discounts upon presenting a coupon or a discount code? Why not just lower the price in the first place? Are you more likely to see th
Compute its operating income : Other variable manufacturing costs $61,000. If the company uses absorption costing and a denominator level of 49 000, compute its operating income
Value for stakeholders are able to improve profitability : We have learned that companies that are able to create value for stakeholders are able to improve profitability.
Explain the deadweight loss and inefficiency : Suppose a friend is taking an economics course at another college or university and his professor uses a different textbook. Your friend, after learning about m
What is the autarky price ratio in spain : Suppose France needs 5 units of labor to produce 2 unit of cheese (C), and 3 units of labor to produce 2 units of wine (W). Spain needs 4 units of labor to prod
Explain the income and substitution effects : Assume that the initial price level for "food" (e.g., rice, beans, flour, eggs, sugar) is 103 and the initial price level for "other stuff" (e.g., yucca, nuts,

Reviews

Write a Review

Managerial Accounting Questions & Answers

  Manage budgets and financial plans

Explain the budgeting process and its importance to a business, identifying the components of different budgets, forecast estimates for inclusion in the budgets.

  Prepare a retained earnings statement

Prepare a retained earnings statement for the year and Prepare a stockholders' equity section of given case.

  Prepare a master budget for the three-month period

Prepare a master budget for the three-month period.

  Construct the companys direct labor budget

Construct the company's direct labor budget for the upcoming fiscal year, assuming that the direct labor workforce is adjusted each quarter to match the number of hours required to produce the forecasted number of units produced.

  Evaluate the predetermined overhead rate

Evaluate the Predetermined Overhead Rate

  Determine the company''s bid

Determine the company's bid if activity-based costing is used and the bid is based upon full manufacturing cost plus 30 percent.

  Compute the pool rates for the different activities

Complete the schedule to compute the pool rates for the different activities.

  Prepare Company financial statements

Prepare Company financial statements

  Prepare an analysis of terracycles

This individual assignment is based on the TerraCycle Inc.

  Discuss the ethical issues

Discuss the ethical issues

  Political resources in emerging markets

Calculate the GDP in Income Approach  and Expenditure Approach

  Management accounting - ehsan electronics company

A new plant accountant suggested that the company may be able to assign support costs to products more accurately by using an activity based costing system that relies on a separate rate for each manufacturing activity that causes support costs.

Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd