Reference no: EM133090944
Question - Wilson Sandhill is a leading producer of vinyl replacement windows. The company's growth strategy focuses on developing domestic markets in large metropolitan areas. The company operates a single manufacturing plant in Kansas City with an annual capacity of 500,000 windows. Current production is budgeted at 450,000 windows per year, a quantity that has been constant over the past three years. Based on the budget, the accounting department has calculated the following unit costs for the windows:
Direct materials $60.00
Direct labor 17.00
Manufacturing overhead 19.00
Selling and administrative 14.00
Total unit cost $110.00
The company's budget includes $5,400,000 in fixed overhead and $3,150,000 in fixed selling and administrative expenses. The windows sell for $150.00 each. A 2% distributor's commission is included in the selling and administrative expenses.
(a1) Calculate variable overhead per unit and variable selling and administrative costs per unit.
(a2) Indigo, Finland's second largest homebuilder, has approached Wilson with an offer to buy 75,000 windows during the coming year. Given the size of the order, Indigo has requested a 35% volume discount on Wilson's normal selling price. Calculate the contribution from special order.
(c1) Return to the original data. Monk Builders has just signed a contract with the state government to replace the windows in low-income housing units throughout the state. Monk needs 80,000 windows to complete the job and has offered to buy them from Wilson at a price of $120.00 per window. Monk will pick up the windows at Wilson's plant, so Wilson will not incur the $2 per window shipping charge. In addition, Wilson will not need to pay a distributor's commission, since the windows will not be sold through a distributor.
Calculate the contribution from special order, contribution lost from regular sales and the net contribution from special order.
(c2) Should Wilson accept Monk's offer?
(d1) If Wilson decides to accept Monk's offer, it will need to find an additional 30,000 windows to meet both the special order and normal sales. Teal Mountain Panes has offered to provide them to Wilson at a price of $140.00 per window. Teal Mountain Panes will deliver the windows to Wilson, and Wilson would then distribute them to its customers.
Calculate total contribution from outsourcing.
(d2) Should Wilson outsource the production of the extra windows to Teal Mountain Panes?
Love travel stops and country stores
: Two young female cashiers sued Love's Travel Stops due to sex-based abuse by customers. Who do you think won the case? The female cashiers or Love's? Why?
|
How many of each product should Sandhill Co produce
: The company has only 1,600 direct labor hours available to commit to production of any new products. How many of each product should Sandhill Co produce
|
Discuss accomplishment-event or realization
: Discuss an accomplishment, event, or realization that sparked a period of personal growth and a new understanding of yourself or others
|
How much would you expect each share to sell for today
: If shareholders require a 12% return to hold the firm's shares, how much would you expect each share to sell for today
|
Calculate variable overhead per unit
: The company's budget includes $5,400,000 in fixed overhead and $3,150,000 in fixed selling and administrative expenses. Calculate variable overhead per unit
|
Project business case-charter and scope statement
: Compare and contrast the project business case, project charter, and project scope statement.
|
Critically analyse and discuss the main theoretical models
: Critically analyse and discuss the main theoretical models and key research findings and debates in the field of Second Language Acquisition
|
Calculate the yield to maturity on this bond
: However, this bond is closest to the maturity of any new bonds that the company will issue to finance a new project. Calculate the yield to maturity on bond
|
Calculate the total relevant cost to make the timer units
: Clifton Clocks has offered to provide the timer units to Crane at a price of $36 per unit. Calculate the total relevant cost to make the timer units
|