Reference no: EM133176789
Question - TLC Manufacturing Ltd is considering whether to use marginal or absorption costing to report its budgeted profit in its management accounts.
The following information is available:
Variable Prod Cost - $36 per unit
Fixed Prod - (OAR) $83.75 per unit
Selling price - $170 per unit
Actual fixed production overheads incurred is $200,000 per month.
Sales for the month are expected to be 2,000 units while production units will be 2,500 units.
There is no opening stock.
Fixed selling cost will be $10,000 and also there will be variable selling cost of $9,875 in total.
As the cost Accountant you are required to complete the absorption costing report below to advise management on the estimated profit using absorption costing principles.
Calculate the value of the sale?
What decision should the firm make
: Assuming that the average daily cash receipts are $350,000 and short-term interest rates are 4%, what decision should the firm make regarding start-box system
|
At what amount of net income will maonus be indifferent
: Salaries traceable to the other partners amount to P200000. At what amount of net income will Maonus be indifferent between the two options
|
What was the partnership profit or loss for the year
: On December 31, 2015, Delilah's capital balance increased by P30,000. What was the partnership's profit (loss) for the year 2015
|
Ontario court of appeal decision of rahman v cannon design
: Look up and read the Ontario Court of Appeal decision of Rahman v. Cannon Design Ontario Court of Appeal decision of Rahman v. Cannon Design Architecture Inc.,
|
Calculate the value of the sale
: Sales for the month are expected to be 2,000 units while production units will be 2,500 units. Calculate the value of the sale
|
Industry-steel industry company-ryerson holdings
: What are the industry's dominant economic features? (The entire steel industry, not just Ryerson Holdings). Generate an industry profile that describes the econ
|
Determine the factory overhead is calculated
: Assume the following information pertaining to Star Company: Prime costs $196,500. Determine the Factory overhead is calculated
|
Calculate the amount of joint cost
: Snake River Sawmill manufactures two lumber products from a joint milling process. Calculate the amount of joint cost
|
Tourism law and risk management
: Please read instructions carefully and answer ALL questions, fully and incomplete sentences:
|