Calculate the unit cost

Assignment Help Accounting Basics
Reference no: EM131975476

Question - Algo Davis Company produces a common machine component for industrial equipment in three departments: molding, grinding, and finishing. The following data are available for November:

Molding Grinding Finishing

Direct Materials $143,900 $14,400 $9,400

Direct Labor 14,300 33,500 23,300

Applied Overhead 18,500 136,400 18,800

During November, 9,600 components were completed. There is no beginning or ending WIP in any department.

Required:

1. Make a schedule showing, for each department, the cost of direct materials, direct labor, applied overhead, product transferred in from a prior department, and total manufacturing cost.

2. Calculate the unit cost. (Round the unit cost to two decimal places.)

Reference no: EM131975476

Questions Cloud

How much would you be willing to pay for each of investment : If the required return for both is 8%, which one do you prefer? How much would you be willing to pay for each of these investments?
Create in general journal format entry to record issuance : On September 1, 2017, Windsor Company sold at 104 (plus accrued interest). Create in general journal format the entry to record the issuance of the bonds.
What is the net present value of more attractive alternative : A firm that purchases electricity from the local utility for $200,000 per year is considering installing a steam generator at a cost of $290,000.
How much is this annuity worth 5 years from now : A six-year annuity of $10000 quarterly payments will begin 8 years from now. The discount rate is 9%, compounded quarterly.
Calculate the unit cost : During November, 9,600 components were completed. There is no beginning or ending WIP in any department. Calculate the unit cost
What date will settlement take place : If the enter into FRA on the date 2018/04/16 , on what date will settlement take place?
Find the depreciation tax shield for the project : Your firm needs a machine which costs $220,000, and requires $37,000 in maintenance for each year of its 3 year life.
Prepare the journal entry for grouper for the sale : Prepare the journal entry for Grouper for the sale of the first 93 stations. The cost of each station is $59.
What will the account balance be in 9 years : If Samuel deposits $11,040 into a bank account that pays 5.91% interest compounded quarterly, what will the account balance be in 9 years

Reviews

Write a Review

Accounting Basics Questions & Answers

  How much control does fed have over this longer real rate

Hubbard argues that the Fed can control the Fed funds rate, but the interest rate that is important for the economy is a longer-term real rate of interest.   How much control does the Fed have over this longer real rate?

  Coures:- fundamental accounting principles

Coures:- Fundamental Accounting Principles: - Explain the goals and uses of special journals.

  Accounting problems

Accounting problems,  Draw a detailed timeline incorporating the dividends, calculate    the exact Payback Period  b)   the discounted Payback Period. the IRR,  the NPV, the Profitability Index.

  Write a report on internal controls

Write a report on Internal Controls

  Prepare the bank reconciliation for company

Prepare the bank reconciliation for company.

  Cost-benefit analysis

Create a cost-benefit analysis to evaluate the project

  Theory of interest

Theory of Interest: NPV, IRR, Nominal and Real, Amortization, Sinking Fund, TWRR, DWRR

  Liquidity and profitability

Distinguish between liquidity and profitability.

  What is the expected risk premium on the portfolio

Your Corp, Inc. has a corporate tax rate of 35%. Please calculate their after tax cost of debt expressed as a percentage. Your Corp, Inc. has several outstanding bond issues all of which require semiannual interest payments.

  Simple interest and compound interest

Simple Interest, Compound interest, discount rate, force of interest, AV, PV

  Capm and venture capital

CAPM and Venture Capital

Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd