Reference no: EM131975476
Question - Algo Davis Company produces a common machine component for industrial equipment in three departments: molding, grinding, and finishing. The following data are available for November:
Molding Grinding Finishing
Direct Materials $143,900 $14,400 $9,400
Direct Labor 14,300 33,500 23,300
Applied Overhead 18,500 136,400 18,800
During November, 9,600 components were completed. There is no beginning or ending WIP in any department.
Required:
1. Make a schedule showing, for each department, the cost of direct materials, direct labor, applied overhead, product transferred in from a prior department, and total manufacturing cost.
2. Calculate the unit cost. (Round the unit cost to two decimal places.)
How much would you be willing to pay for each of investment
: If the required return for both is 8%, which one do you prefer? How much would you be willing to pay for each of these investments?
|
Create in general journal format entry to record issuance
: On September 1, 2017, Windsor Company sold at 104 (plus accrued interest). Create in general journal format the entry to record the issuance of the bonds.
|
What is the net present value of more attractive alternative
: A firm that purchases electricity from the local utility for $200,000 per year is considering installing a steam generator at a cost of $290,000.
|
How much is this annuity worth 5 years from now
: A six-year annuity of $10000 quarterly payments will begin 8 years from now. The discount rate is 9%, compounded quarterly.
|
Calculate the unit cost
: During November, 9,600 components were completed. There is no beginning or ending WIP in any department. Calculate the unit cost
|
What date will settlement take place
: If the enter into FRA on the date 2018/04/16 , on what date will settlement take place?
|
Find the depreciation tax shield for the project
: Your firm needs a machine which costs $220,000, and requires $37,000 in maintenance for each year of its 3 year life.
|
Prepare the journal entry for grouper for the sale
: Prepare the journal entry for Grouper for the sale of the first 93 stations. The cost of each station is $59.
|
What will the account balance be in 9 years
: If Samuel deposits $11,040 into a bank account that pays 5.91% interest compounded quarterly, what will the account balance be in 9 years
|