Reference no: EM132995072
Question -
1. The standard price per unit is; Material 6 kg @Rp750; Labor 10 Hours @Rp480; BOP on the basis of 70% of Working Hours with a rate per working hour @Rp250 for variable BOP and fixed BOP budgeted is Rp2,100,000 at a normal capacity of 1,000U 13150
2. Beginning inventory of finished goods is 190 units @Rp12,800. Product produced 1,260 U this month. While the ending inventory of finished goods is 150 units.
3. Purchase of 6,500 kg of materials at a price of @Rp740 on credit. All materials are used in production.
4. The production hours are 12,800 hours at a rate of $450 per hour. Labor costs have been paid.
5. The actual BOPS is Rp4,529,600 consisting of Variable BOP Rp2,329,600 and the rest is fixed BOP.
6. The selling price of the product is IDR 17,000 per unit. Variable selling costs are 10% of sales and fixed sales costs are 900,000 IDR. Meanwhile, variable general and administrative costs are 5% of sales and fixed costs are Rp.600,000
Required - How the income statement and Calculate the standard cost of goods manufactured; Standard difference and journal (can choose to use single plan or partial plan method) where standard difference is closed to Cost of Goods Sold).
What incentive conflict being controlled by loyalty payments
: Intel made large loyalty payments to HP in exchange for HP buying most of their chips. What incentive conflict was being controlled by these loyalty payments?
|
What pretax amounts did s-l include in its net income
: On December 27, 2021, S&L purchased Coca-Cola bonds at par for $325,000. What pretax amounts did S-L include in its net income
|
Assess the likelihood of government
: Suggest specific strategies that relevant entities/stakeholders may use to address the selected issues from an economic perspective. Justify your response.
|
What is the cost of the inventory shrinkage
: On June 30, Burisma counted its inventory and found that it only had 15,300 units on hand. What is the cost of the inventory shrinkage
|
Calculate the standard cost of goods manufactured
: The standard price per unit is; Material 6 kg @Rp750; Labor 10 Hours @Rp480; Calculate the standard cost of goods manufactured
|
How access to resources from other areas benefited
: Explain how access to resources from, or the freedom to move resources to, these other areas benefited you or the parties involved in the example.
|
Describe the degree of economic integration in the region
: Use two countries from the region and apply the factor-endowment model of trade to the expected trade patterns. Describe the degree of economic integration.
|
What action could the company take
: Assume that McCoy Ltd is concerned about possible adverse exchange rate movements, what action could the company take
|
Evaluate the company current financial plan
: Evaluate the company's current financial plan, including charts and/or graphs showing financial data from the struggling company, and make recommendations
|