Reference no: EM132783436
Question - A business sells one product and they report the following:
Direct Material cost $4 per unit
Direct Labor cost $8 per unit
Variable Overhead cost $5 per unit
Fixed Overhead cost $90,000 per year
Variable selling/administrative expenses $1 per unit
Fixed selling/administrative expenses $10,000 per year
Sale Price $23 per unit
Required -
Calculate the product cost per unit using absorption costing?
Calculate the product cost per unit using variable costing?
Calculate the number of units the business needs to sell to break-even?
Calculate the number of units they need to sell to earn a before tax profit of $20,000?