Reference no: EM13776900
Sparing Manufacturing has developed the following standards for one of its products
STANDARD VARIABLE COST CARD (one unit of product)
Materials: 5yrds x $6 per yrd = $30.00, DL: 2hrs x $8 per hour= $16.00, Variable manufacturing overhead: 2hrs x $5 per hour= $10.00, Total standard variable cost per unit =$56.00
The company records materials price variance at the time of purchase
The following activity occurred during the month of December:
Materials purchased: 5,200 costing $29,900, Material used: 4,750 yrds, Units produced 1,000 units, DL 2,100 hours costing $17,850
1) Calculate the direct material price variance
2) Calculate the direct material usage variance
3) Calculate the direct labor rate variance
4) Calculate the direct labor efficiency variance
Multinational transfer pricing
: Multi-national corporations can use transfer pricing to adjust costs in transactions involving the transactions between divisions in different countries. There may be a tax consequence. Is this ethical?
|
Analyze the development of tort law from the concept
: Analyze the development of tort law from the concept and degree of negligence to the application of the law to strict / product liability. Evaluate the success of tort law in providing solutions to 21st Century health care disputes. Rationalize your ..
|
Compute maintenance cost per roll for each type of tubing
: Prior to install a JIT system, Plasticize Company used machine hours to assign maintenance costs to it three products of 3-inch, 5inch and 7-inch plastic tubing. The maintenance costs totaled 120,000 per year. After installing JIT, three manufacturin..
|
Draft case briefs. instructions brief a case using the firac
: Draft case briefs. Instructions Brief a case using the FIRAC format discussed in the assigned readings and presentations. Brief any one of the following from Appendix A of the Putman Text (or you may find the case on Westlaw of course)
|
Calculate the direct material usage variance
: The following activity occurred during the month of December: Materials purchased: 5,200 costing $29,900, Material used: 4,750 yrds, Units produced 1,000 units, DL 2,100 hours costing $17,850. Calculate the direct material price variance. Calculate t..
|
Find and present the answer to the issue using legal analys
: Instructions For your Course Project this term, you will research an issue in depth and compose an answer to your chosen issue, in the form of an internal legal memo. As you learn how to research an issue, you will first work on a research plan and f..
|
Prepare a production budget in units
: hree pounds of materials are required for each unit produced. Each pound of material costs $20. Inventory levels for material equal 30percent of the needs for the next month. Materials inventory on Jan 1 was 5,000 pounds. Prepare a production budget ..
|
What does it mean to say that a variable''s categories
: What does it mean to say that a variable's categories may be collapsed? What should the researcher keep in mind when collapsing categories for analysis?
|
Design a pseudocode only algorithm using dowhile loops
: Design a pseudocode-only algorithm using dowhile loops/trailer record logic/end-of-file logic etc. to prepare a report of real estate sales and commissions. Input consists of a series of records that contain the address, city, and selling prices of h..
|