Calculate the amount of direct materials purchased

Assignment Help Managerial Accounting
Reference no: EM132665675

Suppose you are given the following information for the month of June for an Ice cream company:

Raw Materials inventory balance, June 1st = $6,780

Raw Materials inventory balance, June 30th = $5,920

Direct Materials used = $21,450

Direct labor used = $30,190

Factory overhead (includes indirect materials) = $27,885

Problem 1: Calculate the amount of direct materials purchased during the month of June.

Reference no: EM132665675

Questions Cloud

Calculate bep in units and profit on projected sales : The production budget of XYZ company, Calculate BEP in units and Profit on projected sales and Required sales units for earning Rs. 50000 profit.
List unit cost information to managers at tik tok company : Applied factory overhead rate per machine hour $30.00. List two uses of this unit cost information to the managers at Tik Tok Company.
ISYS2395 Business Systems Analysis and Design Assignment : ISYS2395 Business Systems Analysis and Design Assignment Help and Solution, RMIT University - Assessment Writing Service
What you expected to achieve with each of the decisions : Explain any difference between what you expected to achieve with each of the decisions and the results of the decision in the exercise.
Calculate the amount of direct materials purchased : Calculate the amount of direct materials purchased during the month of June. Raw Materials inventory balance, June 30th = $5,920
Valuable in collecting both live memory images : Go online and research some tools that would be valuable in collecting both live memory images and images of various forms off media.
Calculate the return on sales ratio and current ratio : Cash provided by Operating Activities, Calculate the return on sales ratio and current ratio and debt-to-total-assets ratio, and free cash flow
Data governance case study analysis : You will be demonstrating how well you can apply what you have learned so far about data governance to an organization of your choice
Calculate the price and efficiency variances for labour : Standard cost per kg $12. Calculate the price and efficiency variances for materials and labour and the total direct labour variance for June.

Reviews

Write a Review

Managerial Accounting Questions & Answers

  Manage budgets and financial plans

Explain the budgeting process and its importance to a business, identifying the components of different budgets, forecast estimates for inclusion in the budgets.

  Prepare a retained earnings statement

Prepare a retained earnings statement for the year and Prepare a stockholders' equity section of given case.

  Prepare a master budget for the three-month period

Prepare a master budget for the three-month period.

  Construct the companys direct labor budget

Construct the company's direct labor budget for the upcoming fiscal year, assuming that the direct labor workforce is adjusted each quarter to match the number of hours required to produce the forecasted number of units produced.

  Evaluate the predetermined overhead rate

Evaluate the Predetermined Overhead Rate

  Determine the company''s bid

Determine the company's bid if activity-based costing is used and the bid is based upon full manufacturing cost plus 30 percent.

  Compute the pool rates for the different activities

Complete the schedule to compute the pool rates for the different activities.

  Prepare Company financial statements

Prepare Company financial statements

  Prepare an analysis of terracycles

This individual assignment is based on the TerraCycle Inc.

  Discuss the ethical issues

Discuss the ethical issues

  Political resources in emerging markets

Calculate the GDP in Income Approach  and Expenditure Approach

  Management accounting - ehsan electronics company

A new plant accountant suggested that the company may be able to assign support costs to products more accurately by using an activity based costing system that relies on a separate rate for each manufacturing activity that causes support costs.

Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd