Reference no: EM13907515
Part A. The Best Company uses absorption costing for external reporting and variable costing for internal managers. In January 2014, their first month of operation, the accountant collected the following data;
Beginning inventory |
0 units |
Standard and actual production volume |
2,000 units |
Sales volume |
1,600 units @ $80 per unit |
Standard variable costs (Prime costs $24 + $8 variable overhead) |
$32per unit |
Budgeted fixed production overhead |
$30,000 |
Selling and administrative costs all fixed |
$5,000 |
Required: (a) Prepare both the variable and the absorption costing income statements for January (b) Explain any difference between the net incomes (if any) under both methods.
Part B
The Steel Company produces turpentine and alcohol by a joint process. Joint costs amount to $120,000 per batch of output. Each batch totals 10,000 gallons of which 7,500 gallons is turpentine and 2,500 gallons is alcohol. Both products are processed further without gain or loss in volume. Separable processing costs are turpentine $2 per gallon and alcohol $3 per gallon. Turpentine sells for $20 per gallon and alcohol for $10 per gallon.
Required: Calculate the cost of turpentine if alcohol is considered a by-product and the gross margin from its sale is considered a reduction of the turpentine cost.
Problem 2 -
The Tesa Bakery LLC makes cookies and muffins in batches of 100. Two of its principal ingredients are flour and sugar. Following are the standard costs per batch that apply:
|
Flour |
Sugar |
Direct Labor |
|
|
|
|
Cookies |
10 lbs. @ $2 per lb. |
6 lbs. @ $1.50 per lb. |
2 hrs.@ $10 per hr. |
Muffins |
15 lbs. @ $2 per lb. |
9 lbs. @ $1.50 per lb. |
3 hrs.@ $10 per hr. |
During June 300 batches of cookies and 250 batches of muffins were made. Also, 7,000 pounds of flour and 3,500 pounds of sugar were purchased at $2.50 and $1.25 per pound respectively. All of these materials were used in June's production. The production required 1,400 hours at $10.50 per hour.
Required: (a) Calculate the material price and efficiency variances for the month
(b) Calculate the labor rate and efficiency variances for the month.
(c) How would your answer change if you had been told that June's planned productivity was 400 batches of cookies and 400 batches of muffins?
Problem 3. Crosscut Corporation makes and sells four products. September's budgeted and actual sales and margins for these products were as follow:
|
Budget |
Actual |
|
Unit Sales |
Unit Margin |
Unit Sales |
Unit Margin |
Product 1 |
250000% |
$12.75 |
2,250 |
$12.50 |
Product 2 |
3,000 |
15 |
$3,410 |
$13.60 |
Product 3 |
$1,500 |
10 |
1,580 |
9.5 |
Product 4 |
$5,000 |
850% |
4,010 |
$9 |
|
12,000 |
$11.10 |
11,250 |
$11.16 |
Required: Calculate the gross margin mix, selling price and sales volume variances as well as the net gross margin variance.
Net after tax interest cost associated with this bond issue
: Charter Corp has issued 2,500 debentures with a total principal value of $2500000. The bonds have a coupon interest rate of 7%. a. What dollar amount of interest per bond can an investor expect to receive each year from charter? b. What is Charter's ..
|
What is the capital gains yield on this investment
: One year ago, Debra purchased 4,200 shares of KNF stock for $177,072. Today, she sold those shares for $48.50 a share. What is the capital gains yield on this investment if the dividend yield is 4.1 percent?
|
What is the current value of their common stock
: A company's ROE is 18%. Their dividend payout ratio is 80%. The last dividend just paid was $2.20. If dividends are expected to grow by the company's internal growth rate indefinitely, what is the current value of their common stock if its required r..
|
What day does this stock start trading ex dividend
: Interior Investors, Inc. has declared a cash dividend of $1.20 to be paid to holders of record on Wednesday, June 19th. What is the last day an investor can purchase XYZ stock and still receive the dividend? On what day does this stock start trading ..
|
Calculate labor rate and efficiency variances for the months
: Prepare both the variable and the absorption costing income statements for January (b) Explain any difference between the net incomes (if any) under both methods.
|
Assume customers will spend same amount on either version
: Pisa Pizza, a seller of frozen pizza, is considering introducing a healthier version of its pizza that will be low in cholesterol and contain no Tran’s fats. The firm expects that sales of the new pizza will be $18 million per year. Assume customers ..
|
Write down the characteristic polynomial
: Write down the characteristic polynomial, XA(t), of A. Show your working - write down the eigenvalues of A.
|
Bonds yield to maturity remains at its current rate
: A 20-year bond with a par value of $1,000 has a 9 percent annual coupon. The bond currently sells for $925. If the bond’s yield to maturity remains at its current rate, what will be the price of the bond 10 years from now?
|
Approaching the same events from two different angles
: Find two consecutive scenes in Shakespeare's Henry V that seem to “speak” to each other. This can be done through the two scenes paralleling or contrasting one another, or approaching the same events from two different angles.
|